Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim przystąpiła w dniach 10-16 marca 2025 roku do grona placówek obchodzących Światowy Tydzień Mózgu.
Przygotowując program obchodów zależało nam, by uczestnicy spotkań, lekcji i warsztatów mogli poznać fascynujące tajemnice układu nerwowego, dowiedzieć się więcej o jego funkcjonowaniu oraz uczestniczyć w praktycznych ćwiczeniach aktywizujących szare komórki. W sumie z z tej okazji odbyło się sześć spotkań dla różnych grup wiekowych, podczas których nauczyciele bibliotekarze i konsultanci podzielili się z uczestnikami wiedzą o tym, jak działa mózg, jak sprawić by służył swoją sprawnością jak najdłużej oraz jak zadbać o jego relaks i dobrostan. W ich ramach zaproponowaliśmy liczne zabawy, naukę, trening funkcji poznawczych, gimnastykę pamięci, ćwiczenia koncentracji i uważności, trening przeciw złudzeniom i dezinformacji oraz wiele innych atrakcji.
Mądrej głowie dość dwie słowie…, to lekcja otwarta dla uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych, która zainaugurowała obchody. Podczas zajęć młodzież poznała podstawowe mnemotechniki, czyli sposoby ułatwiające zarówno kodowanie, jak i odtwarzanie nowych informacji oraz zestaw działań umysłowych, dzięki którym można trwale przyswoić wiedzę i sprawnie się nią posługiwać. W krainie muzyki, czyli kolejne zajęcia, tym razem dla klas I-III szkoły podstawowej opierały się na aktywności muzycznej rozwijającej koncentrację i uważność. W kolejnych warsztatach pn. Mózg online uczestniczyła grupa piotrkowskich seniorów. Podczas zajęć w pracowni komputerowej uczestnicy mieli okazję poznać ciekawostki na temat potrzeb mózgu oraz odkryć aplikacje i programy wspierające jego pracę. Oczy kontra mózg: prawda czy fałsz?, zajęcia dla uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej przybliżyły uczniom pojęcia i schemat działania złudzeń optycznych oraz fake newsów. Kolejnym spotkaniem pn. Neurobik. Gimnastyka szarych komórek były warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Był to trening mający na celu aktywizowanie szarych komórek i naukę życiowego balansu oraz zachęcenie młodzieży do samodzielnych, systematycznych treningów rozwijających ich potencjał umysłowy oraz dbanie o dobrostan własnego mózgu. Obchody święta zamykały zajęcia z sześciolatkami, najmłodszymi klientami oferty Centrum pn. Mózg w komnacie tajemnic – nietypowa forma spotkania w postaci escape roomu pełnego zagadek, quizów, puzzli, labiryntów i zadań ruchowych.
To był bardzo udany tydzień. Już gromadzimy pomysły i siły do kolejnej edycji!
Więcej na temat wydarzania można przeczytać w 111 numerze Forum Nauczycielskiego.